Másfél millió eurós pályázat nyílik magyar űripari szereplők számára
Újabb, 1,5 millió euró keretösszegű pályázati lehetőség válik elérhetővé magyar űripari és technológiai vállalatok, kutatóintézetek, valamint akadémiai szereplők számára. A támogatás célja az iparág fejlődésének elősegítése és a nemzetközi együttműködések erősítése. A pályázatot az Európai Űrügynökség (ESA) és a Nemzetgazdasági Minisztérium mutatta be egy budapesti szakmai konferencián, ahol a jelentkezéshez szükséges tudnivalók mellett a korábbi …
Proactive Business Zrt.

Újabb, 1,5 millió euró keretösszegű pályázati lehetőség válik elérhetővé magyar űripari és technológiai vállalatok, kutatóintézetek, valamint akadémiai szereplők számára. A támogatás célja az iparág fejlődésének elősegítése és a nemzetközi együttműködések erősítése.
A pályázatot az Európai Űrügynökség (ESA) és a Nemzetgazdasági Minisztérium mutatta be egy budapesti szakmai konferencián, ahol a jelentkezéshez szükséges tudnivalók mellett a korábbi kiírásokhoz képest történt változásokat és gyakorlati tanácsokat is ismertettek.
A most bejelentett forrással 2025-ben már összesen 3,5 millió euró pályázati összeg válik elérhetővé a magyar űripari kis- és középvállalkozások számára. Az előző hónapban 2 millió eurós keretösszeggel indult támogatási program a hálózattechnológiai, valamint védelmi és biztonsági űrmegoldások fejlesztését célozta.
Az új pályázati felhívás a tízéves ESA-tagság és az ügynökség fennállásának ötvenedik évfordulója alkalmából indul. A jelentkezésre olyan Magyarországon bejegyzett cégek és intézmények jogosultak, amelyek a támogatott tevékenységet belföldön végzik.
A pályázatok az ESA hivatalos regisztrációs és pályázati rendszerén, az esa-star felületen keresztül nyújthatók be.
A felhívások április 22-től elérhetők, a jelentkezési határidő június 10.
A hat pályázható tevékenységi kör a következő:
- Type A: kutatás, előkészítés, ESA-programokhoz való csatlakozás elősegítése
- Type B: űripari berendezések fejlesztése ESA- és kereskedelmi küldetésekhez
- Type D: kutatási projektek támogatása, tudományos missziókhoz való csatlakozás
- Type E: műholdfejlesztés
- Type F: űralkalmazások fejlesztése
- Type H: űripari képzések támogatása
Az elnyerhető támogatási összeg kategóriától függően 10 ezer és 500 ezer euró között mozog. Az elbírálás néhány hónapot vehet igénybe, az első szerződések 2025 utolsó negyedévében vagy 2026 elején várhatók.
Az ESA és az NGM közleménye szerint a mostani kiírások mellett további uniós és nemzetközi pályázatok, üzleti lehetőségek is elérhetők a magyar űripari ökoszisztéma számára.